Blog ekspercki
- Wszystkie kategorie
- Aktywizacja
- Choroba Alzheimera
- Demencja
- Długotrwałe unieruchomienie
- Komunikacja
- Odżywianie
- Opieka
- Pielęgnacja

Problemy z jedzeniem w demencji
Jednym z często występujących problemów związanych z opieką nad schorowaną osobą starszą jest kwestia spożywania posiłków. Osoba chora często nie chce jeść, co wywołuje u ich opiekunów poczucie bezsilności. Podstawą w tym wypadku jest zrozumienie, dlaczego tak się dzieje i jakie są tego przyczyny.
O źródłach problemów z jedzeniem oraz o tym, jak zachęcić osoby chorujące na demencję do spożywania posiłków, przeczytać można w artykule „Problemy z jedzeniem w demencji”:

Żywienie osób starszych
Praca w charakterze opiekuna osób starszych to zbiór codziennych obowiązków, zaczynając od czynności higienicznych, a kończąc na wypełnianiu czasu wolnego. Często do tego grona, zdawałoby się, rutynowych czynności, trzeba dołączyć przygotowywanie posiłków.
Choć rytuał ten często wymaga podporządkowywania się konkretnemu schematowi (np. z tytułu nietolerancji pokarmowych czy utrzymywania konkretnej diety), to jednocześnie powinien być urozmaicony zarówno dla zdrowia, jak i zadowolenia podopiecznego.
Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, planując żywienie osób w podeszłym wieku?

Problem z przełykaniem – częsty problem u osób starszych?
Jedzenie to jedna z najprzyjemniejszych czynności, których można doświadczyć w życiu. Nie wyobrażamy sobie go bez ulubionych potraw, a co odważniejsi, bez kulinarnych wycieczek po całym świecie.
Przychodzi jednak taki okres w życiu każdego z nas, gdy proces ten często staje się trudniejszy. Kiedy i dlaczego tak się dzieje?
Polecane wpisy

Odwiedziny u podopiecznego – jak ułatwić seniorowi z demencją spotkanie z bliskimi?
Mózg osoby cierpiącej na demencję jest niewydolny i wolniej przyswaja informacje, a czasami rejestruje tylko fragmenty. Chorzy postrzegają otoczenie inaczej niż osoby zdrowe, dlatego spotkanie kilku osób, nawet jeśli są to bliscy, może dla wszystkich okazać się trudne. Jak ułatwić rodzinne spotkanie i sprawić, by ten czas przebiegł w przyjemnej atmosferze?
Więcej »
Grzybica – jak rozpoznać jej symptomy? Jak opiekować się podopiecznym jednocześnie chroniąc siebie?
Początki grzybicy łatwo przeoczyć, gdyż choroba zaczyna się bardzo niewinnie. Osoba, która na nią zapada doświadcza swędzenia tych rejonów ciała, które akurat zostały zaatakowane, są to najczęściej stopy, dłonie lub okolicy twarzy czy paznokcie. Często opiekun myśli więc, że to kwestia suchego naskórka i stara się pomóc seniorowi za pomocą kremów nawilżających. Nierzadko zdarza się jednak, że owe spędzenie jest początkiem grzybicy. W niniejszym artykule postaramy się przedstawić przyczyny grzybicy oraz wskazać sposoby ochrony przed zakażeniem grzybiczym.
Więcej »
Opieka nad osobą długotrwale unieruchomioną – jak zapobiegać odleżynom?
Co to jest odleżyna? Jakie czynniki powodują ryzyko powstawania odleżyn? Jak im zapobiegać? Zachęcamy do lektury!
Więcej »