Blog ekspercki

Dlaczego odpowiednie nawodnienie ma znaczenie w sprawowaniu opieki nad seniorem?

autor: Ewa Szczepańska, dodano: 24/08/2022, kategorie: Odżywianie

Opieka nad seniorem to zajęcie nierzadko trudne, wymagające ciągłego skupienia, energii i pełni sił. Aby zagwarantować najwyższą jakość wsparcia, każdy opiekun powinien zadbać o swoje dobre samopoczucie i witalność. Bardzo prostym sposobem na utrzymanie wszystkich funkcji życiowych w normie jest dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości płynu każdego dnia.

Więcej »

Problemy z jedzeniem w demencji

autor: Ewa Szczepańska, dodano: 20/01/2022, kategorie: Odżywianie, Opieka

Jednym z często występujących problemów związanych z opieką nad schorowaną osobą starszą jest kwestia spożywania posiłków. Osoba chora często nie chce jeść, co wywołuje u ich opiekunów poczucie bezsilności. Podstawą w tym wypadku jest zrozumienie, dlaczego tak się dzieje i jakie są tego przyczyny.
O źródłach problemów z jedzeniem oraz o tym, jak zachęcić osoby chorujące na demencję do spożywania posiłków, przeczytać można w artykule „Problemy z jedzeniem w demencji”:

Więcej »

Żywienie osób starszych

autor: Ewa Szczepańska, dodano: 29/12/2021, kategorie: Odżywianie

Praca w charakterze opiekuna osób starszych to zbiór codziennych obowiązków, zaczynając od czynności higienicznych, a kończąc na wypełnianiu czasu wolnego. Często do tego grona, zdawałoby się, rutynowych czynności, trzeba dołączyć przygotowywanie posiłków.
Choć rytuał ten często wymaga podporządkowywania się konkretnemu schematowi (np. z tytułu nietolerancji pokarmowych czy utrzymywania konkretnej diety), to jednocześnie powinien być urozmaicony zarówno dla zdrowia, jak i zadowolenia podopiecznego.
Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, planując żywienie osób w podeszłym wieku?

Więcej »
Przejdź do strony 1 2 3