Blog ekspercki

Problemy z jedzeniem w demencji

autor: Ewa Szczepańska, dodano: 20/01/2022, kategorie: Odżywianie, Opieka

Jednym z często występujących problemów związanych z opieką nad schorowaną osobą starszą jest kwestia spożywania posiłków. Osoba chora często nie chce jeść, co wywołuje u ich opiekunów poczucie bezsilności. Podstawą w tym wypadku jest zrozumienie, dlaczego tak się dzieje i jakie są tego przyczyny.
O źródłach problemów z jedzeniem oraz o tym, jak zachęcić osoby chorujące na demencję do spożywania posiłków, przeczytać można w artykule „Problemy z jedzeniem w demencji”:

Więcej »

Żywienie osób starszych

autor: Ewa Szczepańska, dodano: 29/12/2021, kategorie: Odżywianie

Praca w charakterze opiekuna osób starszych to zbiór codziennych obowiązków, zaczynając od czynności higienicznych, a kończąc na wypełnianiu czasu wolnego. Często do tego grona, zdawałoby się, rutynowych czynności, trzeba dołączyć przygotowywanie posiłków.
Choć rytuał ten często wymaga podporządkowywania się konkretnemu schematowi (np. z tytułu nietolerancji pokarmowych czy utrzymywania konkretnej diety), to jednocześnie powinien być urozmaicony zarówno dla zdrowia, jak i zadowolenia podopiecznego.
Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, planując żywienie osób w podeszłym wieku?

Więcej »

Problem z przełykaniem – częsty problem u osób starszych?

autor: Ewa Szczepańska, dodano: 10/11/2021, kategorie: Odżywianie, Opieka

Jedzenie to jedna z najprzyjemniejszych czynności, których można doświadczyć w życiu. Nie wyobrażamy sobie go bez ulubionych potraw, a co odważniejsi, bez kulinarnych wycieczek po całym świecie.
Przychodzi jednak taki okres w życiu każdego z nas, gdy proces ten często staje się trudniejszy. Kiedy i dlaczego tak się dzieje?

Więcej »
Przejdź do strony 1 2