Blog ekspercki

Zapobieganie powstawaniu odparzeń i miejsca szczególnie narażone na odparzenia – na co warto zwrócić szczególną uwagę?

autor: Ewa Szczepańska, dodano: 5/03/2024, kategorie: Długotrwałe unieruchomienie, Pielęgnacja

Odparzenia skóry to problem, który dotyka wiele osób. Szczególnie tych, których możliwości ruchowe są ograniczone lub spędzają długi czas w pozycji siedzącej albo leżącej. Jak sobie z nimi radzić?

Więcej »

Sarkopenia, a zanik mięśni u osób starszych.

autor: Przemysław Kłosowicz, dodano: 24/11/2021, kategorie: Długotrwałe unieruchomienie, Opieka

Szacuje się, że mięśnie to nawet do 40 procent całkowitej masy ludzkiego ciała. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że utrata masy mięśniowej oraz ograniczenie funkcji, które występuje u osób po 50 roku życia, może być objawem poważnego pogorszenia zdrowia. Niekiedy niesłusznie przyjmuje się, że u osób starszych utrata masy ciała jest po prostu normą. Nie wywołuje ona niepokoju, przez co nie interpretuje się jej jako oznaki choroby. Niezwrócenie uwagi na spadek masy mięśniowej może okazać się jednak znaczącym zaniedbaniem, gdyż osłabienie mięśni to ważny objaw chorobowy. Zanik mięśni dotyczy przede wszystkim osób długo lub przewlekle leżących, a także tych, w przypadku których niektóre funkcje ruchowe zostały zaburzone na skutek urazu lub udaru, uszkodzenia mechanicznego funkcji organizmu np. w wypadku samochodowym.

Więcej »

Przemieszczanie podopiecznego – jak pomóc, żeby nie zaszkodzić?

autor: ps, dodano: 19/08/2021, kategorie: Długotrwałe unieruchomienie, Opieka, Pielęgnacja

Gdy z różnych przyczyn mamy problem z poruszaniem się lub jesteśmy osobami leżącymi, będziemy potrzebować pomocy drugiej osoby, która będzie nas asekurować przy chodzeniu, przemieszczaniu się na wózek, z którą skorzystamy z toalety czy zmienimy pozycję w łóżku. By przeprowadzać te czynności skutecznie, najpierw musimy zastanowić się czy opiekun potrafi i może wykonywać transfer bezpiecznie.

Więcej »
Przejdź do strony 1 2 3 4