Blog ekspercki
- Wszystkie kategorie
- Aktywizacja
- Choroba Alzheimera
- Demencja
- Długotrwałe unieruchomienie
- Komunikacja
- Odżywianie
- Opieka
- Pielęgnacja

Sarkopenia, a zanik mięśni u osób starszych.
Szacuje się, że mięśnie to nawet do 40 procent całkowitej masy ludzkiego ciała. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że utrata masy mięśniowej oraz ograniczenie funkcji, które występuje u osób po 50 roku życia, może być objawem poważnego pogorszenia zdrowia. Niekiedy niesłusznie przyjmuje się, że u osób starszych utrata masy ciała jest po prostu normą. Nie wywołuje ona niepokoju, przez co nie interpretuje się jej jako oznaki choroby. Niezwrócenie uwagi na spadek masy mięśniowej może okazać się jednak znaczącym zaniedbaniem, gdyż osłabienie mięśni to ważny objaw chorobowy. Zanik mięśni dotyczy przede wszystkim osób długo lub przewlekle leżących, a także tych, w przypadku których niektóre funkcje ruchowe zostały zaburzone na skutek urazu lub udaru, uszkodzenia mechanicznego funkcji organizmu np. w wypadku samochodowym.

Przemieszczanie podopiecznego – jak pomóc, żeby nie zaszkodzić?
Gdy z różnych przyczyn mamy problem z poruszaniem się lub jesteśmy osobami leżącymi, będziemy potrzebować pomocy drugiej osoby, która będzie nas asekurować przy chodzeniu, przemieszczaniu się na wózek, z którą skorzystamy z toalety czy zmienimy pozycję w łóżku. By przeprowadzać te czynności skutecznie, najpierw musimy zastanowić się czy opiekun potrafi i może wykonywać transfer bezpiecznie.
Więcej »
Inkontynencja u osób starszych
Brak kontroli nad podstawowymi potrzebami fizjologicznymi to bardzo częsty problem występujący u osób starszych. Nietrzymanie moczu pojawiające się zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn może być związane z symptomami rozwoju demencji (otępienia). Bez względu na objawy demencji, nietrzymanie moczu może mieć podłoże o charakterze wysiłkowym, naglącym lub mieszanym. Nietrzymanie moczu i nietrzymanie kału to wstydliwa, a często także bolesna przypadłość, z którą na co dzień muszą mierzyć się miliony ludzi na świecie. Epizody nietrzymania moczu mogą występować coraz częściej i z czasem być bardziej intensywne. Dolegliwość jest trudna dla podopiecznego i opiekuna. Z tego powodu warto wiedzieć, w jaki sposób można sobie z tym radzić.
Więcej »Polecane wpisy

Opiekunko, zadbaj o siebie podczas upałów
Odwodnienie, szczególnie latem, może stać się częstym problemem, szczególnie dla tych z nas, którzy bagatelizują prawidłowe nawodnienie organizmu. Zdrowa równowaga płynów w organizmie ma bowiem ogromny wpływ na zdrowie i samopoczucie człowieka – zarówno osób starszych, jak i ich opiekunów. Jak zatem zadbać o prawidłowe nawodnienie organizmu i jak rozpoznać objawy odwodnienia?
Więcej »
Co to jest demencja? Przyczyny, objawy, leczenie i profilaktyka
W przeszłości otępienie lub inaczej demencja, było klasyfikowane jako naturalny aspekt procesu starzenia się mózgu. W obecnych czasach problemów z pamięcią i pozostałych symptomów demencji nie wiąże się z naturalnym procesem starzenia się. W jaki sposób poznać, że dana osoba zmaga się z demencją? Poznanie zarówno przyczyn, objawów, leczenia, metod opieki jak i możliwości mających na celu profilaktykę osób żyjących z demencją jest szczególnie kluczowe z punktu widzenia ich opiekunów.
Więcej »
Grzybica – jak rozpoznać jej symptomy? Jak opiekować się podopiecznym jednocześnie chroniąc siebie?
Początki grzybicy łatwo przeoczyć, gdyż choroba zaczyna się bardzo niewinnie. Osoba, która na nią zapada doświadcza swędzenia tych rejonów ciała, które akurat zostały zaatakowane, są to najczęściej stopy, dłonie lub okolicy twarzy czy paznokcie. Często opiekun myśli więc, że to kwestia suchego naskórka i stara się pomóc seniorowi za pomocą kremów nawilżających. Nierzadko zdarza się jednak, że owe spędzenie jest początkiem grzybicy. W niniejszym artykule postaramy się przedstawić przyczyny grzybicy oraz wskazać sposoby ochrony przed zakażeniem grzybiczym.
Więcej »