Blog ekspercki
- Wszystkie kategorie
- Aktywizacja
- Choroba Alzheimera
- Demencja
- Długotrwałe unieruchomienie
- Komunikacja
- Odżywianie
- Opieka
- Pielęgnacja

Pielęgnacja leżącego podopiecznego.
Jedną z podstawowych czynności wykonywanych podczas sprawowania opieki nad leżącym podopiecznym w podeszłym wieku, jest szeroko rozumiana pielęgnacja.
Warto więc mieć wiedzę o tym, jak podchodzić do kwestii pielęgnacji, by należycie zadbać o ciało osoby starszej i nie zaburzać jej spokoju psychicznego. Na co warto zwrócić uwagę?

Grzybica – jak rozpoznać jej symptomy? Jak opiekować się podopiecznym jednocześnie chroniąc siebie?
Początki grzybicy łatwo przeoczyć, gdyż choroba zaczyna się bardzo niewinnie. Osoba, która na nią zapada doświadcza swędzenia tych rejonów ciała, które akurat zostały zaatakowane, są to najczęściej stopy, dłonie lub okolicy twarzy czy paznokcie. Często opiekun myśli więc, że to kwestia suchego naskórka i stara się pomóc seniorowi za pomocą kremów nawilżających. Nierzadko zdarza się jednak, że owe spędzenie jest początkiem grzybicy. Warto posiadać informacje dotyczące tej choroby, by w porę rozpoznać grzybicę i odpowiednio się przed nią chronić. Objawy grzybicy to przede wszystkim swędzenie skóry i widoczne podrażnienie naskórka, które zazwyczaj występuje w efekcie uporczywego drapania. Wiele osób zastanawia się jak zwalczyć infekcję grzybiczą. W niniejszym artykule postaramy się przedstawić przyczyny grzybicy oraz wskazać sposoby ochrony przed zakażeniem grzybiczym.
Więcej »
Obrzęki nóg u starszej osoby. Jak sobie z nimi radzić?
Jak powstają obrzęki? Występują na skutek przesiąkania wody pochodzącej z krwi do tkanek poprzez ścianę naczyniową. Sytuację, w której nagle dostrzegamy, że nogi są opuchnięte znamy wszyscy niezależnie od wieku. Dzień spędzony niemal wyłącznie w pozycji siedzącej, lub wręcz przeciwnie - cały czas w biegu lub w wielogodzinnej pozycji stojącej sprawia, że obrzęki nóg to częsta przypadłość dużej części populacji. Ze względu na to, że sytuacja ta jest zazwyczaj związana z niewłaściwym trybem życia, warto przyjrzeć się bliżej temu tematowi. Dzięki profilaktyce można podjąć właściwe działania zapobiegające pogarszaniu się stanu zdrowia osoby borykającej się z tego typu problemami.
Więcej »Polecane wpisy

Niedożywienie osób starszych – czym grozi i jak mu zapobiegać?
W najnowszym wpisie z cyklu „Strefa wiedzy o demencji” dzielimy się wiedzą na temat niedożywienia osób starszych. Czym grozi niedożywienie, jak rozpoznać jego przyczyny oraz jak mu skutecznie zapobiegać? Zapraszamy do lektury.
Więcej »
Co to jest demencja? Przyczyny, objawy, leczenie i profilaktyka
W przeszłości otępienie lub inaczej demencja, było klasyfikowane jako naturalny aspekt procesu starzenia się mózgu. W obecnych czasach problemów z pamięcią i pozostałych symptomów demencji nie wiąże się z naturalnym procesem starzenia się. W jaki sposób poznać, że dana osoba zmaga się z demencją? Poznanie zarówno przyczyn, objawów, leczenia, metod opieki jak i możliwości mających na celu profilaktykę osób żyjących z demencją jest szczególnie kluczowe z punktu widzenia ich opiekunów.
Więcej »
Zapobieganie upadkom u osób starszych
Mimo, iż nie da się całkowicie wyeliminować problemu upadków wśród seniorów, można podjąć szereg działań znacznie zmniejszających ryzyko ich wystąpienia. Przeczytaj co możesz zrobić, by zmniejszyć ryzyko upadków u Twojego Podopiecznego.
Więcej »