Blog ekspercki

zmiany skórne u seniora

Przebarwienia skórne u osób starszych

autor: ja, dodano: 3/09/2021, kategorie: Pielęgnacja

Zmiany skórne występujące z czasem u osób starszych mogą mieć różne przyczyny. Najczęściej jednak są one związane ze wzmożoną produkcją melaniny. Jest to naturalny pigment odpowiedzialny za kolor skóry. Co ciekawe odpowiada on także za kolor oczu oraz włosów.
Melanina gromadzi się zwyczajowo bezpośrednio pod naskórkiem lub w skórze właściwej. W praktyce przebiega to tak, że promienie słoneczne pobudzają do wzmożonej pracy melanocyty, czyli komórki, które produkują melaninę. To właśnie z powodu melaniny na skórze mogą pojawić się widoczne przebarwienia oraz plamy. Osoby starsze nie powinny więc długo przebywać na zewnątrz, w tak zwanym ostrym słońcu, nie tylko ze względu na zagrożenie udarem słonecznym, czy odwodnieniem organizmu, ale także z powodu ryzyka wystąpienia plam i przebarwień skórnych.

Więcej »

Przemieszczanie podopiecznego – jak pomóc, żeby nie zaszkodzić?

autor: ps, dodano: 19/08/2021, kategorie: Długotrwałe unieruchomienie, Opieka, Pielęgnacja

Gdy z różnych przyczyn mamy problem z poruszaniem się lub jesteśmy osobami leżącymi, będziemy potrzebować pomocy drugiej osoby, która będzie nas asekurować przy chodzeniu, przemieszczaniu się na wózek, z którą skorzystamy z toalety czy zmienimy pozycję w łóżku. By przeprowadzać te czynności skutecznie, najpierw musimy zastanowić się czy opiekun potrafi i może wykonywać transfer bezpiecznie.

Więcej »
Inkontynencja u osób starszych

Inkontynencja u osób starszych

autor: ps, dodano: 9/08/2021, kategorie: Długotrwałe unieruchomienie, Opieka, Pielęgnacja

Brak kontroli nad podstawowymi potrzebami fizjologicznymi to bardzo częsty problem występujący u osób starszych. Nietrzymanie moczu pojawiające się zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn może być związane z symptomami rozwoju demencji (otępienia). Bez względu na objawy demencji, nietrzymanie moczu może mieć podłoże o charakterze wysiłkowym, naglącym lub mieszanym. Nietrzymanie moczu i nietrzymanie kału to wstydliwa, a często także bolesna przypadłość, z którą na co dzień muszą mierzyć się miliony ludzi na świecie. Epizody nietrzymania moczu mogą występować coraz częściej i z czasem być bardziej intensywne. Dolegliwość jest trudna dla podopiecznego i opiekuna. Z tego powodu warto wiedzieć, w jaki sposób można sobie z tym radzić.

Więcej »
Przejdź do strony 1 2 3 4