Blog ekspercki
- Wszystkie kategorie
- Aktywizacja
- Choroba Alzheimera
- Demencja
- Długotrwałe unieruchomienie
- Komunikacja
- Odżywianie
- Opieka
- Pielęgnacja

Późne stadium demencji – czy oznacza długotrwałe unieruchomienie podopiecznego?
„W określaniu stadium zaawansowania demencji ważne jest indywidualne podejście do każdego podopiecznego. Najgorsze, co można zrobić to generalizowanie, polegające na bezrefleksyjnym przyklejaniu seniorom etykiety »głębokiej demencji«”. Zapraszamy do lektury wywiadu z dr Agnieszką Smrokowską-Reichmann dla Akademii Opiekunów.
Więcej »
Senior, który jest regularnie aktywizowany, to senior spokojny i szczęśliwy
"Formy aktywizowania seniora z demencją muszą być dostosowane do fazy rozwoju choroby demencyjnej. Na etapie predemencyjnym i we wczesnej demencji aktywizacja dotyczy przede wszystkim sfery poznawczej i funkcjonalnej" - mówi dr Agnieszka Smrokowska-Reichmann w rozmowie z Akademią Opiekunów. Zapraszamy do lektury!
Więcej »
„Znajdź mnie tam, gdzie ja jestem”. O wędrowaniu u osób z demencją
Czym jest "wędrowanie" u osób z demencją? Dlaczego Twój podopieczny "wędruje"? Jak jako opiekun możesz sobie z tym, radzić? Na te pytania znajdziecie odpowiedź w naszym najnowszym wpisie na blogu "Strefa wiedzy o demencji!" Zapraszamy do lektury!
Więcej »Polecane wpisy

Omamy i urojenia – jak rozpoznać i kiedy są niebezpieczne?
Czym są omamy i urojenia? Jak je rozpoznać?
Więcej »
Odwiedziny u podopiecznego – jak ułatwić seniorowi z demencją spotkanie z bliskimi?
Mózg osoby cierpiącej na demencję jest niewydolny i wolniej przyswaja informacje, a czasami rejestruje tylko fragmenty. Chorzy postrzegają otoczenie inaczej niż osoby zdrowe, dlatego spotkanie kilku osób, nawet jeśli są to bliscy, może dla wszystkich okazać się trudne. Jak ułatwić rodzinne spotkanie i sprawić, by ten czas przebiegł w przyjemnej atmosferze?
Więcej »
Grzybica – jak rozpoznać jej symptomy? Jak opiekować się podopiecznym jednocześnie chroniąc siebie?
Początki grzybicy łatwo przeoczyć, gdyż choroba zaczyna się bardzo niewinnie. Osoba, która na nią zapada doświadcza swędzenia tych rejonów ciała, które akurat zostały zaatakowane, są to najczęściej stopy, dłonie lub okolicy twarzy czy paznokcie. Często opiekun myśli więc, że to kwestia suchego naskórka i stara się pomóc seniorowi za pomocą kremów nawilżających. Nierzadko zdarza się jednak, że owe spędzenie jest początkiem grzybicy. W niniejszym artykule postaramy się przedstawić przyczyny grzybicy oraz wskazać sposoby ochrony przed zakażeniem grzybiczym.
Więcej »