Opiekunko, zadbaj o siebie podczas upałów

Odwodnienie, szczególnie latem, może stać się częstym problemem, szczególnie dla tych z nas, którzy bagatelizują prawidłowe nawodnienie organizmu. Zdrowa równowaga płynów w organizmie ma bowiem ogromny wpływ na zdrowie i samopoczucie człowieka – zarówno osób starszych, jak i ich opiekunów. Jak zatem zadbać o prawidłowe nawodnienie organizmu i jak rozpoznać objawy odwodnienia?

Pij często

Na samym początku warto zdać sobie sprawę, że pragnienie, czyli najpopularniejsza oznaka braku odpowiedniej ilości wody, pojawia się w momencie, kiedy ubytek wody w organizmie wynosi już 2% masy ciała. To ważny sygnał, który organizm nam wysyła, gdy potrzebuje odzyskać równowagę w zakresie ilości płynów. Bardzo ważne jest zatem wyrobienie w sobie nawyku regularnego picia wody, nawet, kiedy nie czujesz pragnienia – szczególnie w lecie. Opieka nad osobami starszymi to praca wymagająca dużego zaangażowania i poświęcenia, nie można jednak zapominać o swoim zdrowiu i odpowiednim nawodnieniu organizmu.

Kto jest bardziej podatny na odwodnienie?

Wraz z wiekiem ilość wody w organizmie każdego człowieka zmniejsza się, podobnie jak rozpoznawanie potrzeby uzupełnienia płynów, co powoduje zagrożenie niedoborem wody w organizmie. Na odwodnienie szczególnie narażeni są opiekunowie, którzy chorują na choroby przewlekłe, np. na cukrzycę lub przyjmują leki moczopędne – dzienną optymalną ilość wody należy wtedy koniecznie skonsultować z lekarzem i przestrzegać wyznaczonych porcji.

Objawy odwodnienia

Duży niedobór wody w organizmie może prowadzić do poważnych konsekwencji, tj. zaburzenia pracy nerek, problemy trawienne, zaparcia, utrata przytomności, podwyższone ciśnienie, zakrzepy krwi, niewydolność serca, a nawet zawał serca. Kiedy natomiast wiemy, że przyjmujemy  odpowiednią ilość płynów? Wtedy, gdy:

  • nie odczuwamy bólów głowy,
  • jesteśmy witalni, silni,
  • nie mamy problemów z koncentracją,
  • mamy nawilżone usta,
  • skóra jest jędrna, odżywiona,
  • mamy zwiększoną produkcję moczu,
  • mamy apetyt,
  • mamy rozluźnione mięśnie.

 

Nauka nawyków

Objawy odwodnienia mogą być niezauważone lub lekceważone, dlatego najlepszym sposobem na optymalny poziom wody w organizmie jest regularne picie wody, niewielkimi łykami. Pozwoli to zapobiec poważnym problemom ze zdrowiem, szczególnie w okresie letnim. Jak chronić się przed odwodnieniem? Miej pod ręką zawsze szklankę wody lub np. dzbanek wody z cytryną i miętą. Dobrym pomysłem jest również wygodny zakręcany kubek lub bidon.

Wzbogacaj smaki

Dorosły człowiek powinien dziennie wypić ok. 8 szklanek płynów. Ta liczba jest jednak uzależniona od czynników takich jak:

  • tryb życia,
  • stan zdrowia,
  • temperatura otoczenia,
  • aktywność fizyczna,
  • dieta.

Pamiętaj, że do dziennego bilansu płynów zaliczamy także soki, napoje, mleko, zupy oraz umiarkowane ilości kawy i herbaty. Napoje zawierające kofeinę, takie jak kawa i herbata mają właściwości moczopędne, dlatego picie ich w dużych ilościach może prowadzić do odwodnienia. Warto zatem zachować umiar, a uzupełniając płyny sięgać głównie po wodę mineralną.

Nie lubisz pić wody? Dodaj do niej świeżą miętę i owoce, np. cytryny, limonki lub pomarańcze – nabierze wtedy nowego, orzeźwiającego smaku.

Woda – esencja życia

Korzyści płynące z picia wody są ogromne. Oprócz tego, że jest ona oczywiście niezbędna do życia, wpływa także na prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu człowieka – transportuje substancje odżywcze, reguluje temperaturę ciała, usuwa toksyny i bardzo dobrze wpływa na układ krwionośny. Jej odpowiednia ilość zapobiega tworzeniu się zakrzepów i reguluje ciśnienie.

Dobrze nawodniony organizm znacznie szybciej regeneruje się po chorobach bądź zabiegach. Woda redukuje też ryzyko wystąpienia demencji, Alzheimera oraz Parkinsona. Wspomaga pamięć i koordynację ruchową. Dodatkowe plusy odpowiedniego nawodnienia to zdrowa i promienna skóra, lepszy metabolizm oraz więcej energii.

Aby wspomóc siebie i jakość swojego życia, regularnie pij odpowiednią ilość wody.dlaczego_warto_pić_wodę

Spodobał Ci się ten tekst? Więcej podobnych informacji znajdziesz na aterima-med.pl