Blog ekspercki

Sarkopenia, a zanik mięśni u osób starszych.

autor: Przemysław Kłosowicz, dodano: 24/11/2021, kategorie: Długotrwałe unieruchomienie, Opieka

Szacuje się, że mięśnie to nawet do 40 procent całkowitej masy ludzkiego ciała. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że utrata masy mięśniowej oraz ograniczenie funkcji, które występuje u osób po 50 roku życia, może być objawem poważnego pogorszenia zdrowia. Niekiedy niesłusznie przyjmuje się, że u osób starszych utrata masy ciała jest po prostu normą. Nie wywołuje ona niepokoju, przez co nie interpretuje się jej jako oznaki choroby. Niezwrócenie uwagi na spadek masy mięśniowej może okazać się jednak znaczącym zaniedbaniem, gdyż osłabienie mięśni to ważny objaw chorobowy. Zanik mięśni dotyczy przede wszystkim osób długo lub przewlekle leżących, a także tych, w przypadku których niektóre funkcje ruchowe zostały zaburzone na skutek urazu lub udaru, uszkodzenia mechanicznego funkcji organizmu np. w wypadku samochodowym.

Więcej »

Problem z przełykaniem – częsty problem u osób starszych?

autor: Ewa Szczepańska, dodano: 10/11/2021, kategorie: Odżywianie, Opieka

Jedzenie to jedna z najprzyjemniejszych czynności, których można doświadczyć w życiu. Nie wyobrażamy sobie go bez ulubionych potraw, a co odważniejsi, bez kulinarnych wycieczek po całym świecie.
Przychodzi jednak taki okres w życiu każdego z nas, gdy proces ten często staje się trudniejszy. Kiedy i dlaczego tak się dzieje?

Więcej »

Pierwsze objawy choroby Alzheimera. Na co warto zwrócić uwagę?

autor: Przemysław Kłosowicz, dodano: 27/10/2021, kategorie: Choroba Alzheimera, Opieka

Pierwszy w historii opis tej choroby zawdzięczamy lekarzowi o nazwisku Alzheimer, który opisał zaburzenia związane z pamięcią, występujące u swojej wówczas 50-letniej pacjentki. Warto zaznaczyć, że początkowe objawy występujące u osób dotkniętych chorobą mogą być zupełnie niezauważalne. Na co warto zwrócić uwagę w przypadku wystąpienia choroby Alzheimera? Dowiedz się więcej.

Więcej »
Przejdź do strony 1 2 3 15