Blog ekspercki
- Wszystkie kategorie
- Aktywizacja
- Choroba Alzheimera
- Demencja
- Długotrwałe unieruchomienie
- Komunikacja
- Odżywianie
- Opieka
- Pielęgnacja

Transfer Podopiecznego – działanie mające na celu przemieszczenie seniora.
Wśród najważniejszych czynności dnia codziennego w pracy Opiekuna osób starszych jest bez wątpienia transfer Podopiecznego. Jest to temat bardzo istotny nie tylko pod kątem osoby starszej, co także samego Opiekuna. Dlaczego?
Nie ma możliwości, by dobrze wykonać taki transfer bez uprzedniego przygotowania się do niego ze strony osoby, która go wykonuje. Opiekun musi w pierwszej kolejności zadbać o swoje bezpieczeństwo i zdrowie, by obie strony manewru przeszły przez proces w sposób bezpieczny.

Jak zadbać o Podopiecznego w okresie jesienno – zimowym?
Jesień co roku zachwyca kolorami, lecz czasami także zaskakuje paskudną pogodą i niskimi temperaturami. Jak sobie radzić bez względu na to, co jesienią spotykamy na zewnątrz? Warto pamiętać o dobrej organizacji codzienności, która ułatwi nam przetrwanie krótkich, jesiennych wieczorów, w czasie których sprawujemy pieczę nad Podopiecznymi.
Więcej »
Dlaczego odpowiednie nawodnienie ma znaczenie w sprawowaniu opieki nad seniorem?
Opieka nad seniorem to zajęcie nierzadko trudne, wymagające ciągłego skupienia, energii i pełni sił. Aby zagwarantować najwyższą jakość wsparcia, każdy opiekun powinien zadbać o swoje dobre samopoczucie i witalność. Bardzo prostym sposobem na utrzymanie wszystkich funkcji życiowych w normie jest dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości płynu każdego dnia.
Więcej »Polecane wpisy

Opiekunko, zadbaj o siebie podczas upałów
Odwodnienie, szczególnie latem, może stać się częstym problemem, szczególnie dla tych z nas, którzy bagatelizują prawidłowe nawodnienie organizmu. Zdrowa równowaga płynów w organizmie ma bowiem ogromny wpływ na zdrowie i samopoczucie człowieka – zarówno osób starszych, jak i ich opiekunów. Jak zatem zadbać o prawidłowe nawodnienie organizmu i jak rozpoznać objawy odwodnienia?
Więcej »
Co to jest demencja? Przyczyny, objawy, leczenie i profilaktyka
W przeszłości otępienie lub inaczej demencja, było klasyfikowane jako naturalny aspekt procesu starzenia się mózgu. W obecnych czasach problemów z pamięcią i pozostałych symptomów demencji nie wiąże się z naturalnym procesem starzenia się. W jaki sposób poznać, że dana osoba zmaga się z demencją? Poznanie zarówno przyczyn, objawów, leczenia, metod opieki jak i możliwości mających na celu profilaktykę osób żyjących z demencją jest szczególnie kluczowe z punktu widzenia ich opiekunów.
Więcej »
Grzybica – jak rozpoznać jej symptomy? Jak opiekować się podopiecznym jednocześnie chroniąc siebie?
Początki grzybicy łatwo przeoczyć, gdyż choroba zaczyna się bardzo niewinnie. Osoba, która na nią zapada doświadcza swędzenia tych rejonów ciała, które akurat zostały zaatakowane, są to najczęściej stopy, dłonie lub okolicy twarzy czy paznokcie. Często opiekun myśli więc, że to kwestia suchego naskórka i stara się pomóc seniorowi za pomocą kremów nawilżających. Nierzadko zdarza się jednak, że owe spędzenie jest początkiem grzybicy. W niniejszym artykule postaramy się przedstawić przyczyny grzybicy oraz wskazać sposoby ochrony przed zakażeniem grzybiczym.
Więcej »