Blog ekspercki

Omamy i urojenia – jak rozpoznać i kiedy są niebezpieczne?

autor: Ewa Szczepańska, dodano: 30/03/2022, kategorie: Demencja, Opieka

Wraz z wiekiem zmienia się cały nasz organizm. Każda z jego części doświadcza naturalnego procesu starzenia. Zmiany nie omijają także naszego mózgu, których działanie sukcesywnie się zmienia. Bywa, że na skutek niektórych zaburzeń lub chorób zmianie ulega także funkcjonowanie naszej psychiki.

Mózg w podeszłym wieku nie tworzy już tylu połączeń między neuronami, co wcześniej. Dodatkowo te, które istnieją, stopniowo obumierają. Jeśli dodatkowo u podopiecznego stwierdzona jest demencja to suma tych zjawisk może zaowocować wystąpieniem urojeń starczych oraz omamów.

Czym są omamy i urojenia? Jak je rozpoznać?

Więcej »

Komunikacja z osobą cierpiącą na demencję

autor: Ewa Szczepańska, dodano: 5/01/2022, kategorie: Demencja

Otępienie może znacząco wpływać na wiele aspektów życia osoby zmagającej się z demencją. Szczególnie może się ono odznaczyć w codziennej komunikacji z seniorem.
Co możemy zrobić, by proces ten ułatwić i tym samym usprawnić opiekę nad osobą cierpiącą na demencję?

Więcej »
Co to jest demencja - przyczyny, objawy, leczenie i profilaktyka

Co to jest demencja? Przyczyny, objawy, leczenie i profilaktyka

autor: Przemysław Kłosowicz, dodano: 29/07/2021, kategorie: Demencja, Opieka

W przeszłości otępienie lub inaczej demencja, było klasyfikowane jako naturalny aspekt procesu starzenia się mózgu. W obecnych czasach problemów z pamięcią i pozostałych symptomów demencji nie wiąże się z naturalnym procesem starzenia się. W jaki sposób poznać, że dana osoba zmaga się z demencją? Poznanie zarówno przyczyn, objawów, leczenia, metod opieki jak i możliwości mających na celu profilaktykę osób żyjących z demencją jest szczególnie kluczowe z punktu widzenia ich opiekunów.

Więcej »
Przejdź do strony 1 2 3 9