Blog ekspercki
- Wszystkie kategorie
- Aktywizacja
- Choroba Alzheimera
- Demencja
- Długotrwałe unieruchomienie
- Komunikacja
- Odżywianie
- Opieka
- Pielęgnacja
Jak radzić sobie z wędrowaniem podopiecznego?
Choroba Alzheimera niesie ze sobą szereg różnych objawów. Wśród nich jest tzw. wędrowanie, które rozumiemy się na ogół bardzo dosłownie. Okazuje się jednak, że pojęcie to jest znacznie głębsze niż nam się wydaje. Czym jest wędrowanie u Podopiecznego i jak sobie z nim radzić?
Więcej »Pierwsze objawy choroby Alzheimera. Na co warto zwrócić uwagę?
Pierwszy w historii opis tej choroby zawdzięczamy lekarzowi o nazwisku Alzheimer, który opisał zaburzenia związane z pamięcią, występujące u swojej wówczas 50-letniej pacjentki. Warto zaznaczyć, że początkowe objawy występujące u osób dotkniętych chorobą mogą być zupełnie niezauważalne. Na co warto zwrócić uwagę w przypadku wystąpienia choroby Alzheimera? Dowiedz się więcej.
Więcej »Odchodzenie podopiecznego – jak sobie z tym (nie)radzi opiekun?
"Doświadczenie pracy z opiekunami podpowiada, że ci z nich, którzy potrafią stawić czoło faktom i zaakceptować nieuchronność postępu choroby, nie tylko lepiej funkcjonują, ale ich emocje są mniej gwałtowne. Jakość oferowanej przez nich opieki jest też bardziej efektywna" - pisze dr Michał Gwiżdż w najnowszym wpisie na blogu Strefa wiedzy o demencji. Zapraszamy do lektury!
Więcej »Polecane wpisy
Pielęgnacja leżącego podopiecznego.
Na co warto zwrócić uwagę podczas pielęgnacji leżącego podopiecznego?
Więcej »Opiekunko, zadbaj o siebie podczas upałów
Odwodnienie, szczególnie latem, może stać się częstym problemem, szczególnie dla tych z nas, którzy bagatelizują prawidłowe nawodnienie organizmu. Zdrowa równowaga płynów w organizmie ma bowiem ogromny wpływ na zdrowie i samopoczucie człowieka – zarówno osób starszych, jak i ich opiekunów. Jak zatem zadbać o prawidłowe nawodnienie organizmu i jak rozpoznać objawy odwodnienia?
Więcej »Grzybica – jak rozpoznać jej symptomy? Jak opiekować się podopiecznym jednocześnie chroniąc siebie?
Początki grzybicy łatwo przeoczyć, gdyż choroba zaczyna się bardzo niewinnie. Osoba, która na nią zapada doświadcza swędzenia tych rejonów ciała, które akurat zostały zaatakowane, są to najczęściej stopy, dłonie lub okolicy twarzy czy paznokcie. Często opiekun myśli więc, że to kwestia suchego naskórka i stara się pomóc seniorowi za pomocą kremów nawilżających. Nierzadko zdarza się jednak, że owe spędzenie jest początkiem grzybicy. W niniejszym artykule postaramy się przedstawić przyczyny grzybicy oraz wskazać sposoby ochrony przed zakażeniem grzybiczym.
Więcej »