Blog ekspercki
- Wszystkie kategorie
- Aktywizacja
- Choroba Alzheimera
- Demencja
- Długotrwałe unieruchomienie
- Komunikacja
- Odżywianie
- Opieka
- Pielęgnacja

Odchodzenie podopiecznego – jak sobie z tym (nie)radzi opiekun?
"Doświadczenie pracy z opiekunami podpowiada, że ci z nich, którzy potrafią stawić czoło faktom i zaakceptować nieuchronność postępu choroby, nie tylko lepiej funkcjonują, ale ich emocje są mniej gwałtowne. Jakość oferowanej przez nich opieki jest też bardziej efektywna" - pisze dr Michał Gwiżdż w najnowszym wpisie na blogu Strefa wiedzy o demencji. Zapraszamy do lektury!
Więcej »
Czy można budować relacje, gdy bliska osoba choruje na demencję?
"Głęboka ludzka potrzeba miłości nie znika wraz z postępującą demencją. Przeciwnie, pozostaje w nas zakorzeniona tak długo, jak żyjemy, nawet jeśli ustają procesy poznawcze. Zatem, nawet jeśli osoby żyjące z demencją dochodzą do punktu, w którym nie mogą okazywać miłości innym, nigdy nie dochodzą do momentu, w którym nie mogą doświadczyć miłości im okazanej" - pisze Iwona Przybyło. Zapraszamy do lektury najnowszego wpisu na blogu "Strefa wiedzy o demencji".
Więcej »
6 najczęściej powtarzanych mitów na temat demencji
Czy demencja jest normalną oznaką starzenia się? Czy jest przekazywana genetycznie? Czy diagnoza musi oznaczać wyrok? Na te i inne pytania odpowiadamy w artykule.
Więcej »Polecane wpisy

Jak zapobiegać zakażeniom układu moczowego u osób unieruchomionych?
Ryzyko powstania zakażeń układu moczowego jest większe u osób długotrwale unieruchomionych. Co możesz zrobić, by zmniejszyć ryzyko wystąpienia infekcji układu moczowego u Twojego podopiecznego?
Więcej »
Pora spać – jak poprawić jakość snu podopiecznego?
Zaburzenia snu pojawiają się częściej u osób starszych niż u osób młodych ale nigdy nie powinniśmy ich lekceważyć. Jako dzieci potrafimy przespać większą część dnia. Doroślejąc, naszą długość snu wytycza bardziej ilość codziennych obowiązków, nieraz z umiarkowaną korzyścią dla naszego zdrowia. Tych, którzy obiecują sobie, że wyśpią się na starość, może spotkać niemiła niespodzianka. Sen, o którym tak długo marzyli, nie do końca może spełnić ich oczekiwania, jakie sobie przez lata projektowali.
Więcej »
Niefarmakologiczne metody poprawy funkcji poznawczych u osób z otępieniem
Proces otępienny jest rozciągnięty w czasie, jednak nieuchronnie postępuje. Pomimo braku skutecznej metody leczenia, istnieje możliwość łagodzenia objawów. Poprzez zastosowanie właściwej terapii lekowej i postępowania niefarmakologicznego, przebieg otępienia można spowolnić.
Więcej »