Blog ekspercki

Pierwsze objawy choroby Alzheimera. Na co warto zwrócić uwagę?

autor: Przemysław Kłosowicz, dodano: 27/10/2021, kategorie: Choroba Alzheimera, Opieka

Pierwszy w historii opis tej choroby zawdzięczamy lekarzowi o nazwisku Alzheimer, który opisał zaburzenia związane z pamięcią, występujące u swojej wówczas 50-letniej pacjentki. Warto zaznaczyć, że początkowe objawy występujące u osób dotkniętych chorobą mogą być zupełnie niezauważalne. Na co warto zwrócić uwagę w przypadku wystąpienia choroby Alzheimera? Dowiedz się więcej.

Więcej »
o odchodzeniu podopiecznego

Odchodzenie podopiecznego – jak sobie z tym (nie)radzi opiekun?

autor: Redakcja, dodano: 1/02/2019, kategorie: Choroba Alzheimera, Demencja, Opieka

"Doświadczenie pracy z opiekunami podpowiada, że ci z nich, którzy potrafią stawić czoło faktom i zaakceptować nieuchronność postępu choroby, nie tylko lepiej funkcjonują, ale ich emocje są mniej gwałtowne. Jakość oferowanej przez nich opieki jest też bardziej efektywna" - pisze dr Michał Gwiżdż w najnowszym wpisie na blogu Strefa wiedzy o demencji. Zapraszamy do lektury!

Więcej »
opieka nad bliskim chorującym na demencję

Czy można budować relacje, gdy bliska osoba choruje na demencję?

autor: Redakcja, dodano: 22/01/2019, kategorie: Choroba Alzheimera, Demencja, Komunikacja, Opieka

"Głęboka ludzka potrzeba miłości nie znika wraz z postępującą demencją. Przeciwnie, pozostaje w nas zakorzeniona tak długo, jak żyjemy, nawet jeśli ustają procesy poznawcze. Zatem, nawet jeśli osoby żyjące z demencją dochodzą do punktu, w którym nie mogą okazywać miłości innym, nigdy nie dochodzą do momentu, w którym nie mogą doświadczyć miłości im okazanej" - pisze Iwona Przybyło. Zapraszamy do lektury najnowszego wpisu na blogu "Strefa wiedzy o demencji".

Więcej »
Przejdź do strony 1 2 3