Jak zadbać o Podopiecznego w okresie jesienno – zimowym?

Jesień co roku zachwyca kolorami, lecz czasami także zaskakuje paskudną pogodą i niskimi temperaturami. Jak sobie radzić bez względu na to, co jesienią spotykamy na zewnątrz? Warto pamiętać o dobrej organizacji codzienności, która ułatwi nam przetrwanie krótkich, jesiennych wieczorów, w czasie których sprawujemy pieczę nad Podopiecznymi.

Odpowiedni ubiór to klucz do udanego dnia.

Jesień bywa nieobliczalna – tego samego dnia może zaskoczyć nas lekkim przymrozkiem, po czym otuli nas ciepłymi promieniami słońca. Wychodząc z domu należy być przygotowanym na zmiany pogody – nigdy nie mamy gwarancji, że wracając ze spaceru z Podopiecznym temperatura będzie taka sama jak godzinę wcześniej. Mając tego świadomość, trzeba zadbać o odpowiedni ubiór zarówno siebie, jak i seniora. Pamiętaj, aby jesienią ubierać się „na cebulkę”, czyli warstwowo. To pomoże Tobie i Twojemu Podopiecznemu dobrze czuć się podczas jesiennych spacerów czy relaksu w ogrodzie. Oprócz warstw, należy pamiętać też o akcesoriach – nawet wczesna jesień jest już odpowiednią porą na czapkę i szalik, a czasem nawet rękawiczki. Jeśli senior porusza się przy pomocy laski czy balkoniku, a jego dłonie są stale odsłonięte – nie możesz zapomnieć o rękawiczkach.

Głowa i stopy to te części ciała, przez które ucieka najwięcej ciepła. Aby zatem zadbać o utrzymanie prawidłowej temperatury ciała, pamiętaj przede wszystkim o nakryciu głowy i ciepłych skarpetach. Dobrym pomysłem jest też założenie Podopiecznemu kamizelki – osłania ona tors, nie krępując ruchów. Kamizelki mają często wysoki kołnierzyk, więc automatycznie ochraniają szyję i gardło przed zawianiem. Do kompletu dodajmy wspomniane rękawiczki i Ty i twój Podopieczny jesteście gotowi na spacer.

Jakie aktywności można podjąć jesienią na świeżym powietrzu?

W momencie, kiedy Ty i twój Podopieczny macie już zapewniony odpowiedni strój i możecie bezpiecznie spędzić czas na zewnątrz, możesz zastanowić się, jak dostarczyć seniorowi jesiennych sposobów na aktywność. Piękno jesieni, to okoliczności sprzyjające spokojnym spacerom i kontemplowaniu przyrody.

Jeśli Ty i twój senior wolicie bardziej dynamiczną formę spędzania wolnego czasu, możesz zaproponować mu popularny od dawna Nordic Walking. Jest to forma dynamicznego spaceru z angażowaniem górnych kończyn, dzięki użyciu kijków. Specjalne kijki nie tylko wspomagają pracę całego ciała, ale też odciążają stawy, co jest niebagatelnie istotne w odniesieniu do aktywności seniora.

Od czego zacząć przygodę z Nordic Walking i o czym pamiętać? Przede wszystkim o odpowiednim stroju i doborze odpowiednich kijków. Powinny one mieć dobrze dobraną długość, regulowaną opaskę przy dłoniach i dobrze osadzone końcówki do grotów, wykorzystywane do spaceru na równej nawierzchni. Wygodne buty i strój niekrępujący ruchów to również coś, na co musisz zwrócić uwagę zarówno u siebie, jak i u seniora.

Jeśli sam spacer to niezbyt ciekawe zajęcie dla twojego Podopiecznego, możesz zaproponować mu wyjście na grzyby. Wspólnie z seniorem możecie ugotować pyszny obiad. Pamiętaj jednak, że aby zbierać grzyby i później z nich gotować, musisz być pewna, że zebrane okazy są jadalne i służą zdrowiu. Jeśli nie masz odpowiedniego rozeznania w gatunkach grzybów, nie ryzykuj. Zamiast grzybów na zupę pozbieraj z seniorem liście, kasztany, żołędzie i inne dary jesieni, z których potem możecie zrobić kreatywne ozdoby.

W słoneczny dzień możesz przenieść wiele domowych czynności na zewnątrz – jeśli pogoda na to pozwala, wyjdź do parku, aby zagrać z seniorem w karty lub poczytać mu książkę. Zaproponuj spotkanie ze znajomymi seniorami i spędźcie wspólnie czas.

Jesień w domu – jak zaktywizować seniora?

Wieczory jesienią nadchodzą szybko, często są chłodne. A to tylko jedna z trudnych sytuacji pogodowych. Tą porą roku coraz częściej mamy do czynienia z kilkoma dniami pod rząd, kiedy pogoda w ogóle nie zachęca do wyjścia z domu. Jak urozmaicić jesienny czas seniorowi, kiedy skazani jesteście na domowe zacisze? Podpowiadamy.

Przede wszystkim zadbaj o komfort seniora. Pamiętaj, aby pomieszczenia były doświetlone, a temperatura odpowiednia. Jeśli senior lubi muzykę umil mu czas puszczając jego ulubione utwory. Co dodatkowo podnosi nastrój? Dekoracje! Zapal pachnącą świeczkę lub ustaw w zasięgu wzroku polne kwiaty czy dary jesieni i pokaż seniorowi, że jesień potrafi być piękna, choć pogoda za oknem na to nie wskazuje.

Czynności domowe podczas brzydkiej jesiennej pogody mogą być dość standardowe, tak jak czytanie książki, oglądanie seriali, granie w gry planszowe i karciane. Możecie też podjąć się nauki rysowania i malowania, czytania ciekawostek historycznych lub ciekawostek ze świata zwierząt. Innym pomysłem jest wspólne gotowanie i pieczenie słodkości. Oprócz zajęcia gwarantujemy też i sobie, i seniorowi dom wypełniony cudownym zapachem wypieków, co poprawia nastrój.

Warto też skorzystać z możliwości, jakie daje jesień i wykorzystać dostępne tylko w tym okresie elementy przyrody – dary jesieni. Zebrane na spacerze kolorowe liście, różnokształtne orzechy i rośliny można wykorzystać w kreatywny sposób.

Kasztanowe ludziki to coś, co robią dzieci w najmłodszych klasach szkolnych – przynosi im to wiele radości, więc może warto spróbować tej aktywności również z seniorem?. Z zebranych i zasuszonych liści możecie zrobić zakładki do książek. Łącząc znalezione orzeszki, listki i inne okazy za pomocą igły i nitki, można stworzyć piękne dekoracje i przenieść klimat jesieni do wnętrza domu. Jesień to czas również sezonowego warzywa – dyni. Z dyni oprócz pysznych zup (kremów czy sosów) można zrobić dekoracje, nie tylko na Halloween. Zaproponuj seniorowi zabawę z dynią, powycinajcie wzorki, włóżcie świeczkę do środka i postawcie jako dekorację na stole.

Jesienią warto też skorzystać z pewnych zorganizowanych aktywności dedykowanych seniorom. Porozmawiaj z Podopiecznym i dowiedz się, czy nie ma ochoty uczęszczać na zajęcia aqua aerobik, fitness czy do klubu seniora. Gdzie będzie mógł spotkać inne osoby starsze i spędzić czas przy herbacie, rozmowie i grach lub filmie. Aktywna jesień może mieć wiele wymiarów, a najważniejsze to fakt, że wszystkie podjęte działania mają na celu zadbanie o dobre samopoczucie i stan psychofizyczny osoby starszej.

Jesień od kuchni – jak dbać o dietę seniora jesienią?

Jesień to czas generalnego osłabienia organizmu. Wpływa na to wiele czynników, a żeby temu przeciwdziałać należy wziąć pod lupę dietę seniora. Urozmaicenie jadłospisu i wdrożenie potrzebnych składników gwarantujących zdrowie i siłę, to skuteczne oręże w tej nierównej walce.

Budowę racjonalnej diety należy zacząć od ustalenia, czy senior cierpi na alergie pokarmowe. Po wykluczeniu wszystkich składników, których osoba starsza nie może spożywać, trzeba uzupełniać braki zamiennikami.

W okresie jesienno – zimowym bardzo ważnym elementem diety jest pożywne śniadanie, które dodaje energii na cały dzień. Dobrym pomysłem na sycący obiad są rozgrzewające zupy – na przykład krem z pora, cebuli, dyni lub klasyczny rosół. Warto również zadbać o urozmaicone dania, które składają się zarówno ze składników roślinnych, jak i zwierzęcych. Pamiętajmy przygotowując codzienne posiłki, że ryby, nabiał i mięso są bogate w białko, witaminy oraz wapń. Składniki ważne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Należy także pamiętać o codziennej porcji owoców bogatych w witaminę C i D oraz piciu dużej ilości wody, a także herbat lub naparów ziołowych (np. z żeńszenia lub mięty). Źródłem witaminy C są m.in. cytrusy, kiszona kapusta, szpinak, żurawina oraz jagody. Natomiast produkty, które mają w sobie dużo witaminy D, to np. bogate w dobre tłuszcze ryby morskie (makrela, śledź, tuńczyk, łosoś), żółty ser lub jajka. Ryby mają w sobie kwas tłuszczowy Omega-3, który likwiduje szkodliwe bakterie i wzmaga produkcję białych krwinek (znajduje się także w orzechach, nasionach oraz w oliwie z oliwek). W przypadku osób starszych należy też zwrócić szczególną uwagę na odpowiednie nawodnienie, a przy tym pamiętać, że napoje takie jak kawa i herbata, nie nawadniają tak dobrze jak woda.

Co zrobić, gdy dopada nas jesienna chandra?

Krótkie i ciemne dni sprzyjają melancholii. Gdy smutek, rozdrażnienie, trudność w skupieniu odczuwamy częściej, to znak że dopada nas jesienna chandra. Jak z nią walczyć? O organizm trzeba zadbać zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Opiekun to pierwsza osoba, która powinna zauważyć, że z seniorem dzieje się coś niedobrego. Kiedy staje się małomówny, apatyczny, jest rozdrażniony i ma problemy z decyzyjnością, należy zwrócić uwagę na jego dietę oraz codzienne zajęcia.

Pierwszym krokiem w walce z chandrą jest zniwelowanie bodźców stresowych, zapewnienie spokoju podopiecznemu. Należy zadbać o odpowiednie doświetlenie pomieszczenia oraz jak najczęściej zabierać seniora na słońce i świeże powietrze. Dieta również odgrywa niebagatelną rolę w pojedynku ze złym samopoczuciem. To ona może dostarczyć potrzebnych składników odżywczych i witamin, które poprawią stan organizmu osoby starszej. Warto podkreślić, że węglowodany (przede wszystkim złożone), pobudzają mózg do produkcji serotoniny – hormonu szczęścia. Zaleca się więc spożywanie musli, płatków, makaronów i pieczywa pełnoziarnistego oraz warzyw. Ważnym składnikiem jesiennej diety są także tłuste ryby zawierające kwas Omega-3, będący ważnym komponentem komórek nerwowych. Należy pamiętać też o bieżącym uzupełnianiu witaminy C. Zawierają ją owoce cytrusowe, takie jak pomarańcza, kiwi, cytryna, guawa, grejpfrut oraz warzywa, takie jak brokuły, kalafior, brukselka i papryka. Pamiętajmy też, że żelazo, potas i magnez zmniejszają zmęczenie oraz gorsze samopoczucie.

W okresie jesiennym warto suplementować wspomniane witaminy, regularnie przemycać w diecie zielone warzywa i pełne wartości odżywczych składniki oraz praktykować codzienne aktywności, o których pisaliśmy powyżej. Wszystkie wymienione środki nie tylko zapobiegają negatywnemu samopoczuciu jesienią, ale także realnie pomagają Podopiecznemu czuć się dobrze i cieszyć każdym dniem.