Opiekunie, co zrobić, gdy czujesz się przytłoczony codziennymi obowiązkami?

Czujesz się przytłoczony codziennymi obowiązkami? Zastanawiasz się, co zrobić, by to zmienić? Opieka nad osobą starszą, w tym w szczególności cierpiącą na demencję wymaga pełnej uwagi, zaangażowania i absorbuje czas i siły. Takie pełne zaangażowanie może łatwo prowadzić do uczucia przytłoczenia i wyczerpania – zarówno fizycznego, jak i psychicznego.
Jeśli jesteś w takiej sytuacji i czujesz się mocno przytłoczony obowiązkami, jakich wymaga od Ciebie codzienna opieka nad seniorem, zapoznaj się z poniższymi wskazówkami. Pomogą Ci one odzyskać kontrolę nad własnym życiem oraz zredukować stres w przyszłości. Wprowadź je w swoje życie jak najszybciej, aby nie doprowadzić do sytuacji, w której będziesz czuł się całkowicie wyczerpany i bezradny.

1. Zadbaj o dobrą, pozytywną rutynę

Pomocna może okazać się codzienna rutyna – zarówno dla Ciebie, jak i dla Twojego podopiecznego. Rutyna pomaga seniorowi czuć się bezpieczniej – Twój podopieczny wie, czego może oczekiwać. To zredukuje zmagania związane z niechęcią seniora do wykonywania codziennych zadań oraz poprawi znacząco jakość jego snu.

Także Tobie rutynowe, zaplanowane działania pomogą zredukować stres oraz związane z nim obciążenie psychiczne i fizyczne. Gdy twój podopieczny jest spokojniejszy i chce z Tobą współpracować, dni będą biegły spokojniej zarówno dla niego, jak i dla Ciebie. Rutyna zmniejszy także potrzebę podejmowania licznych, nawet drobnych, ale stresujących decyzji w ciągu dnia.

2. Używaj plannera lub kalendarza

Opieka sprawia, że życie staje się bardziej skomplikowane. Zapamiętanie wielu terminów, chociażby takich jak wizyta podopiecznego u lekarza, opłacenie rachunków, realizacja recept, może okazać się trudne. Łatwo wówczas przeoczyć coś naprawdę ważnego. Dlatego też używaj plannera lub kalendarza, aby zapisywać w nim spotkania i ważne zadania. To ułatwia kontrolę i porządkuje wiedzę na temat tego, co masz zaplanowane. W ten sposób ograniczysz ilość sytuacji, które wypadają zupełnie niespodziewanie, a to znacznie zredukuje Twoje obciążenie.

3. Pamiętaj, aby troszczyć się o samego siebie

Łatwo zapomnieć o trosce o samego siebie, jeśli Twój podopieczny potrzebuje długotrwałej, całodobowej opieki. Ale pamiętaj, jeśli nie troszczysz się wystarczająco o samego siebie, cierpi jakość Twojej opieki nad podopiecznym. Stres wynikający ze sprawowania długotrwałej opieki pogarsza stan Twojego zdrowia, zarówno psychicznego, jak i fizycznego. Problemy zdrowotne mogą całkowicie uniemożliwić Ci kontynuowanie długotrwałej opieki.
Zatroszcz się o to, aby mieć czas na odpoczynek i relaks. Znajdź coś, co sprawia Ci przyjemność, co Cię cieszy i poświęć temu chwilę każdego dnia. Nawet 5 minut przerwy dziennie znacznie obniża poziom stresu i poprawia stan zdrowia.

4. Miej zawsze dodatkowy czas w rezerwie

Każdy z nas chce być produktywny i wykorzystać czas efektywnie. Dlatego wkładamy w plan dnia tak dużo obowiązków, jak tylko się da. Tak naprawdę to rozwiązanie jest dobre tylko w teorii. W praktyce generuje dodatkowy stres. Jeśli Twój plan dnia jest tak sztywno ustalony, nie ma w nim miejsca na elastyczność, na opóźnienia, na nieprzewidziane sytuacje, które mogą wystąpić. Zaplanuj więc dodatkowy zapasowy czas przy każdej czynności. W ten sposób nie musisz się martwić, że na przykład ubieranie podopiecznego zajmuje więcej czasu niż przewidywałeś. Do każdego zadania dodaj 5-10 minut. Jeśli nie pochłonie ich zadanie, wykorzystasz je na krótki czas dla samego siebie.

Pamiętaj, nadmierne zmęczenie i obciążenie psychofizyczne mogą doprowadzić u Ciebie do zespołu przewlekłego stresu, charakterystycznego w pracy opiekuna. Dlatego też już dziś podejmij działania, które pomogą Ci zminimalizować codzienne trudności i znacznie ułatwią opiekę nad osobą starszą.