Uncategorised

Omamy i urojenia – jak rozpoznać i kiedy są niebezpieczne?
Wraz z wiekiem zmienia się cały nasz organizm. Każda z jego części doświadcza naturalnego procesu starzenia. Zmiany nie omijają także naszego mózgu, których działanie sukcesywnie się zmienia. Bywa, że na skutek niektórych zaburzeń lub chorób zmianie ulega także funkcjonowanie naszej psychiki.
Mózg w podeszłym wieku nie tworzy już tylu połączeń między neuronami, co wcześniej. Dodatkowo te, które istnieją, stopniowo obumierają. Jeśli dodatkowo u podopiecznego stwierdzona jest demencja to suma tych zjawisk może zaowocować wystąpieniem urojeń starczych oraz omamów.
Czym są omamy i urojenia? Jak je rozpoznać?

Codzienna pielęgnacja podopiecznego – o czym warto pamiętać?
Codzienna pielęgnacja podopiecznego to bardzo ważny aspekt jego życia. Składa się z wielu istotnych części, które muszą być systematycznie wdrażane każdego dnia.
O czym nie należy zapominać wspomagając seniora w czynnościach higienicznych?

Komunikacja z osobą cierpiącą na demencję
Otępienie może znacząco wpływać na wiele aspektów życia osoby zmagającej się z demencją. Szczególnie może się ono odznaczyć w codziennej komunikacji z seniorem.
Co możemy zrobić, by proces ten ułatwić i tym samym usprawnić opiekę nad osobą cierpiącą na demencję?
Polecane wpisy

Odwiedziny u podopiecznego – jak ułatwić seniorowi z demencją spotkanie z bliskimi?
Mózg osoby cierpiącej na demencję jest niewydolny i wolniej przyswaja informacje, a czasami rejestruje tylko fragmenty. Chorzy postrzegają otoczenie inaczej niż osoby zdrowe, dlatego spotkanie kilku osób, nawet jeśli są to bliscy, może dla wszystkich okazać się trudne. Jak ułatwić rodzinne spotkanie i sprawić, by ten czas przebiegł w przyjemnej atmosferze?
Więcej »
Grzybica – jak rozpoznać jej symptomy? Jak opiekować się podopiecznym jednocześnie chroniąc siebie?
Początki grzybicy łatwo przeoczyć, gdyż choroba zaczyna się bardzo niewinnie. Osoba, która na nią zapada doświadcza swędzenia tych rejonów ciała, które akurat zostały zaatakowane, są to najczęściej stopy, dłonie lub okolicy twarzy czy paznokcie. Często opiekun myśli więc, że to kwestia suchego naskórka i stara się pomóc seniorowi za pomocą kremów nawilżających. Nierzadko zdarza się jednak, że owe spędzenie jest początkiem grzybicy. W niniejszym artykule postaramy się przedstawić przyczyny grzybicy oraz wskazać sposoby ochrony przed zakażeniem grzybiczym.
Więcej »
Opieka nad osobą długotrwale unieruchomioną – jak zapobiegać odleżynom?
Co to jest odleżyna? Jakie czynniki powodują ryzyko powstawania odleżyn? Jak im zapobiegać? Zachęcamy do lektury!
Więcej »