Podsumowujemy warsztat „Prawidłowo rozumieć, skutecznie reagować”

Niezwykle wartościowa wiedza poparta konkretnymi, wziętymi z życia przykładami, praktyczne wskazówki i strategie postępowania, ogromne merytoryczne wsparcie dla opiekunów rodzinnych i zawodowych – tak w kilku słowach możemy podsumować warsztat „Prawidłowo rozumieć, skutecznie reagować”, który odbył się w ubiegły piątek, 29. czerwca w Hotelu Q Plus w Krakowie.

Tematem warsztatu były zaburzenia gerontopsychiatryczne, a wśród nich:

  • zaburzenia zachowania,
  • zaburzenia psychiczne,
  • depresja,
  • stany lękowe,
  • omamy i urojenia, z którymi zmagają się osoby z demencją.

Warsztat przeprowadziła dr Agnieszka Smrokowska-Reichmann, która od wielu lat współpracuje z organizacjami i placówkami opieki senioralnej w Polsce, prowadzi szkolenia dotyczące m. in. aspektów etycznych w opiece, innowacyjnych metod pracy i komunikacji z seniorami demencyjnymi, a także zastosowania metody Snoezelen z różnymi grupami pacjentów. Dr Smrokowska-Reichmann podczas trwającego cztery godziny warsztatu podzieliła się z uczestnikami swoją rozległą wiedzą, popartą bardzo bogatym doświadczeniem.

– Osoba chora na demencję zmaga się ze skutkami dezorientacji, wynikającej z postępującej choroby. Opiekunowie, szczególnie opiekunowie rodzinni, często zakładają złą wolę podopiecznego, przypisują mu celowe „robienie na złość”, dokuczanie, sprawianie problemów. Tymczasem wszystkie te trudne zachowania, z którymi musimy sobie jako opiekunowie radzić, powinniśmy traktować tylko i wyłącznie jako objawy postępującej choroby – mówiła.

Warsztat cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem i zgromadził zarówno opiekunów rodzinnych, jak i opiekunów zawodowych, psychologów i terapeutów zajęciowych.

Spotkanie podzielone zostało na część teoretyczną i praktyczną. Podczas części teoretycznej prowadząca opowiadała o rodzajach objawów gerontopsychiatrycznych oraz ich cechach charakterystycznych, a także o strategiach, jakie może przyjąć opiekun, aby zminimalizować wpływ tych objawów na codzienne życie. Podczas części praktycznej zgromadzeni na szkoleniu opiekunowie, mogli przećwiczyć przedstawione strategie na konkretnych przykładach.

– Tak się cieszę, że mogłam wziąć udział w warsztacie! Dzięki temu już wiem, z jak trudną chorobą zmaga się mój mąż. Warsztat pomógł mi uświadomić sobie, że on wcale nie robi mi na złość, jak niejednokrotnie myślałam. Wracam do domu spokojniejsza, z zamiarem zgłębiania wiedzy na temat trudnych zachowań mojego męża i tego, jak sobie mogę z nimi radzić – mówiła pani Anna, uczestniczka warsztatu.

Duże zainteresowanie warsztatem zmobilizowało nas do transmisji jego części na Facebooku Akademii Opiekunów. Zachęcamy do obejrzenia tej relacji tutaj!

Serdecznie dziękujemy dr Agnieszce Smrokowskiej-Reichmann za przeprowadzenie warsztatu, wszystkim uczestnikom za obecność, a naszym przyjaciołom z Samarytanina  za wsparcie w organizacji tego spotkania!

warsztat Akademii Opiekunów

 

warsztat 29.06.2018

 

warsztat Akademii Opiekunów

 

Warsztat Akademii Opiekunów

 

Warsztat 29.06.2018

 

29.06.2018 Warsztat Akademii

 

stoisko Active Minds