Wraz z wiekiem stan zdrowia seniorów często ulega pogorszeniu, a organizm staje się bardziej podatny na różne choroby. Schorzenia wieku podeszłego, takie jak choroby sercowo-naczyniowe, cukrzyca czy choroby neurologiczne, mogą znacząco wpływać na jakość życia, prowadząc do zaburzeń mobilności oraz problemów z komunikacją.
W konsekwencji wzrasta ryzyko wystąpienia niebezpiecznych sytuacji, takich jak upadki czy oparzenia. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o pierwszej pomocy w takich przypadkach, przejdź do naszych poprzednich artykułów [link].
Szczególnie poważnym problemem są zaburzenia połykania, które mogą prowadzić do zadławień, stanowiąc bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia seniora. W tym artykule omówimy, skąd biorą się te zaburzenia, jak rozpoznać sytuację niebezpieczną oraz jak sobie wtedy radzić.
Kiedy najczęściej zdarzają się zadławienia?
Statystyki z całego świata zgodnie pokazują, że do zadławień dochodzi najczęściej w skrajnych grupach wiekowych:
- U małych dzieci – kiedy przyczynę stanowią najczęściej małe elementy zabawek, odzieży, czy inne przedmioty znalezione w domu;
- U osób starszych – najczęściej podczas spożywania posiłków.
Wykazano, że zadławienia u osób dorosłych w podeszłym wieku, najczęściej występują u chorych neurologicznie (stan po udarze mózgu, choroba Parkinsona, schizofrenia, choroba Alzheimera), pod wpływem alkoholu lub w przypadku występowania guzów w obrębie jamy ustnej, gardła i dróg oddechowych. Dodatkowo u seniorów występuje obniżona funkcja ślinianek, a mała ilość śliny sprzyja występowaniu zadławień.
Co to właściwie jest zadławienie?
Jest to sytuacja, kiedy drogi oddechowe są zablokowane przez ciało obce (np. kawałek jedzenia, monetę czy zabawkę). W zależności od wielkości przedmiotu, który blokuje przepływ powietrza, może wystąpić sytuacja, kiedy oddech jest całkowicie niemożliwy, co stanowi stan bezpośredniego zagrożenia życia.
W przypadku zadławienia występują objawy, takie jak kaszel, problemy z nabraniem powietrza, świsty oddechowe, drażniący ból okolicy gardła, problemy z mową, a z czasem narastające pobudzenie, strach, zaczerwienienie, a następnie zasinienie twarzy. Z czasem, bez udzielenia pomocy, może dojść do utraty przytomności, a następnie do nagłego zatrzymania krążenia.
Dlaczego dochodzi do zadławienia?
Jama ustna i gardło są wspólną częścią dróg oddechowych i dróg pokarmowych. Brzmi niebezpiecznie? Na szczęście nasz organizm ma własny system zabezpieczający przedostaniu się pokarmu do dróg oddechowych – nagłośnie – taką “klapę”, która w momencie przełykania zamyka wejście do dróg oddechowych i w ten sposób je ochrania. W takim razie, dlaczego czasami to nie działa? Kiedy mówimy albo śmiejemy się, nagłośnia się podnosi (aby można było wydawać dźwięk), co rodzi niebezpieczeństwo przedostania się pokarmu do dróg oddechowych i zatkania ich. U osób z problemami neurologicznymi, z demencją czy pod wpływem alkoholu, dodatkowo mięśnie mogą być bardziej wiotkie i cały ten system zabezpieczający może nie działać prawidłowo – dlatego występuje większe ryzyko zadławienia.
Kiedy do dróg oddechowych dostanie się ciało obce, może ono częściowo (z zachowaniem przepływu powietrza) lub całkowicie zatkać drogi oddechowe.
Co wtedy zrobić?
- Jeżeli poszkodowany kaszle, jest w stanie mówić – zachęcaj do kaszlu. Pozostań obok, obserwuj.
- W momencie, kiedy pojawią się coraz większe problemy z nabraniem powietrza, a osoba stanie się coraz bardziej pobudzona i jednocześnie cicha, kaszel staje się nieefektywny, słabnie, staje się cichy, bez możliwości nabrania powietrza – stań pewnie za poszkodowanym, tak aby w razie utraty przytomności zabezpieczyć go przed upadkiem, i pochyl go do przodu.
- Uderz 5 razy otwartą dłonią w okolicę pomiędzy łopatkami. Po każdym uderzeniu sprawdź czy ciało obce nie wypadło z dróg oddechowych.
- Jeżeli sytuacja się nie zmieniła, obejmij poszkodowanego obiema rękami w połowie odległości między dolną częścią mostka, a pępkiem (nadbrzusze). Jedną dłonią zaciśnij w pięść i obejmij ją drugą, pochyl poszkodowanego do przodu i mocno pociągnij rękami jednocześnie do góry i do siebie. Powtórz uciśnięcia nadbrzusza 5 razy.
- Powtarzaj kroki 3 i 4 do momentu odkrztuszenia przez poszkodowanego ciała obcego lub do momentu utraty przez niego przytomności.
- W sytuacji utraty przytomności, połóż poszkodowanego na ziemi, wezwij karetkę i jak najszybciej rozpocznij uciskanie klatki piersiowej (RKO). Kontynuuj do przyjazdu ZRM lub powrotu oddechu.
Po skutecznej pomocy w zakrztuszeniu, ciało obce lub jego fragmenty mogą pozostawać m. in. w oskrzelach, co może powodować późniejsze powikłania (np. zachłystowe zapalenie płuc). Z tego powodu, jeżeli utrzymuje się kaszel, problemy w przełykaniu czy ból okolicy gardła – konieczna jest konsultacja lekarska.
Również osoby, u których konieczne było wykonanie uciśnięć nadbrzusza lub klatki piersiowej, powinny zostać zbadane przez pracownika medycznego.
Na co zwrócić szczególną uwagę, aby zapobiegać zadławieniu?
- Dostosuj konsystencję pokarmów do stanu seniora – stosuj rozdrobnione pokarmy, z czasem o konsystencji papkowatej, możesz rozdrobnić jedzenie stałe, a do płynów dodać zagęstniki.
- Dbaj o odpowiednią pozycję seniora, a po zakończeniu posiłków zostaw łóżko w pozycji półsiedzącej.
- Zachowaj szczególną ostrożność, obserwuj seniora, nie śpiesz się w czasie karmienia.
Więcej o zaburzeniach połykania dowiesz się z artykułu [link]. Zapraszamy do czytania! Pamiętaj również, że artykuł stanowi sposób usystematyzowania wiedzy, nic nie zastąpi pełnego kursu pierwszej pomocy i możliwości praktycznych ćwiczeń.