O trudnościach i problemach opiekunów rodzinnych na antenie Radia Kraków

Z jakimi problemami zmaga się opiekun rodzinny osoby starszej? Czy jest przygotowany na trudności, jakie sprawia opieka? Czy potrafi realnie ocenić swoje możliwości?
Na te i wiele innych pytań odpowiadali Iwona Przybyło oraz Tomasz Piłat na antenie Radia Kraków.

Iwona Przybyło oraz Tomasz Piłat byli gośćmi red. Ewy Szkurłat w magazynie psychologicznym „Lustro”. Audycja poświęcona była sytuacji opiekunów rodzinnych, którzy często poświęcają całe swoje dotychczasowe życie, aby zająć się starzejącym się członkiem rodziny, którego stan zdrowia w miarę upływu czasu ulega znacznemu pogorszeniu.

– Opiekun musi mierzyć się nie tylko z trudnościami, jakie powoduje sama opieka i pielęgnacja seniora – mówił w audycji Tomasz Piłat, Dyrektor Akademii Opiekunów. – Opiekun rodzinny często rezygnuje z życia zawodowego, osobistego, ze swoich pasji, poświęcając się całkowicie opiece nad bliskim.

To powoduje, że zaczyna zmagać się z przewlekłym stresem, zmęczeniem, izolacją, a nawet depresją. Stąd konieczne jest działanie prewencyjne – edukowanie samego siebie – co będzie nie tylko dobre dla podopiecznego, ale przede wszystkim może znacznie przyczynić się do poprawy jakości życia samego siebie. Tylko poprzez zdobywanie wiedzy opiekun może dowiedzieć się, jak właściwie opiekować się podopiecznym, aby sobie samemu nie zrobić krzywdy – ani psychicznej, ani fizycznej.

Rozmowę, która wyemitowana została na antenie Radia Kraków w niedzielę, 29. lipca, można odsłuchać tutaj. 
Serdecznie zapraszamy do odsłuchania audycji!