Codzienna opieka nad osobami starszymi lub niesamodzielnymi wiąże się z obowiązkami, które wymagają zarówno siły fizycznej, jak i psychicznej. Pracując w charakterze opiekuna należy pamiętać, że aby dobrze opiekować się podopiecznym, trzeba zadbać także o siebie i swoje zdrowie.
Pomagając innym, nie zapominaj o sobie!
Praca opiekuna jest zawodem wymagającym, dlatego też nie należy zapominać o swoim zdrowiu i potrzebie regeneracji sił. Codzienna opieka nad podopiecznym może być sporym obciążeniem dla opiekuna w dłuższej perspektywie czasu. Aby ułatwić sobie pracę, warto zwrócić uwagę na kilka czynników, które mają dobry wpływ na samopoczucie opiekuna – zarówno fizyczne, jak i psychiczne.
Jesteś tym co jesz (i pijesz!)
Prawidłowo zbilansowana dieta i regularne nawadnianie organizmu to podstawa. Podczas pracy jako opiekun łatwo zapomnieć o swoich zdrowych nawykach. Staraj się jednak jeść posiłki regularnie i wybierać produkty bogate w witaminy i minerały.
Odpowiednie nawodnienie jest bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na funkcjonowanie organizmu – zarówno podopiecznego, jak i opiekuna. Opiekunowie, którzy przyjmują leki, muszą szczególnie pamiętać o uzupełnianiu płynów – większość leków działa prawidłowo tylko przy odpowiednim nawodnieniu organizmu.
Pamiętaj o regularnym piciu wody! Zadbaj również o swojego podopiecznego – jeśli trzeba go namawiać do wypicia szklanki wody, dobrym sposobem jest przygotowywanie dwóch kubków z napojem – dla siebie i dla seniora. Kiedy podczas rozmowy zaczniesz pić, najprawdopodobniej podopieczny zrobi to samo. Twój podopieczny nie lubi pić wody? Dodaj do niej świeżą miętę i cytrynę – wtedy w łatwy sposób wzbogacisz jej smak.
Ruch to zdrowie!
Aktywność fizyczna, najlepiej na świeżym powietrzu, poprawia nastrój i samopoczucie. Już regularne, krótkie spacery pozwalają odetchnąć i nabrać energii. Ruch wpływa na produkcję endorfin w organizmie – nazywanych również hormonami szczęścia, które neutralizują negatywne skutki obciążeń działających na mięśnie i stawy.
Spacery mogą pozytywnie wpływać także na samopoczucie podopiecznego – jeśli jego stan zdrowia pozwala na krótkie przechadzki, nie wahaj się wprowadzić ich do planu dnia seniora. Jeśli Twój podopieczny jest osobą leżącą lub ma problemy z mobilnością i spacery nie są możliwe, aby pozostać w formie możesz postawić na proste, codzienne ćwiczenia w domu, np. programy ćwiczeń rozluźniających lub wzmacniających mięśnie i kręgosłup, które są bezpłatnie dostępne w Internecie (np. w serwisie Youtube).
Zbawienna moc rozmowy
Opieka nad podopiecznym to udzielanie pomocy i ciągłego wsparcia, które z czasem może stać się sporym obciążeniem dla opiekuna. Jeśli jesteś zestresowany lub czujesz, że sytuacja zaczyna Cię przerastać warto porozmawiać z bliską osobą. Kilka minut rozmowy z rodziną lub przyjacielem (nawet przez telefon lub Skype’a) dodaje otuchy i poprawia nastrój.
Dbaj o siebie
Podczas pracy jako opiekun nie zapominaj o sobie. Opieka nad osobami starszymi i dobre sprawowanie obowiązków jest możliwe tylko w przypadku, gdy dbasz o siebie, swoje potrzeby i emocje. Mimo całodobowej opieki nad seniorem ważne jest, aby – w miarę możliwości – wygospodarować trochę czasu na regenerację sił. Może być to moment, w którym podopieczny ucina sobie popołudniową drzemkę, a opiekun może wykorzystać ten czas na swoją ulubioną formę wypoczynku, np. czytanie książki lub słuchanie muzyki.
Doceniaj swoją pracę!
Praca w charakterze opiekuna nie należy do najłatwiejszych. Dlatego też, bardzo ważna jest świadomość, że wykonujesz niezwykle potrzebny zawód – swoim wysiłkiem i wsparciem sprawiasz, że podopieczny jest spokojny, a jego dolegliwości mniej uciążliwe. Jesteś w tej chwili osobą, na której podopieczny może polegać najbardziej, dlatego oprócz sprawowania opieki, pamiętaj, aby opiekować się także samym sobą!
Spodobał Ci się ten tekst? Więcej podobnych informacji znajdziesz na aterima-med.pl