W niedzielę włącz radio! Ekspert Akademii Opiekunów gościem radiowej Jedynki

Iwona Przybyło, ekspert Akademii Opiekunów, będzie gościć w najbliższą niedzielę, 17. czerwca, w audycji Programu I Polskiego Radia. Opowie w niej m.in. o objawach gerontopsychiatrycznych u seniorów z demencją. Inspiracją do podjęcia dyskusji na ten temat jest obchodzony dziś Dzień Praw Osób Starszych. Czy respektujemy prawa tych, którzy tak często odczuwają nieuzasadniony lęk, ataki paniki czy agresji?

Urojenia, agresja, stany lękowe, reakcje katastroficzne – każdy opiekun osoby z demencją wie, jak bardzo obciążają codzienność zarówno opiekuna, jak i podopiecznego. Jak sobie z nimi radzić? Jak zmniejszyć napięcie wynikające z postępującej choroby? Jak odróżnić łagodne zaburzenia poznawcze od pierwszych objawów otępienia?

Na te i wiele innych pytań odpowie Iwona Przybyło, Kierownik Zespołu Wsparcia Pielęgniarskiego w Akademii Opiekunów, podczas audycji „Czas pogody” już w najbliższy niedzielny poranek, 17. czerwca, tuż po godzinie 10.

– Nie mamy lekarstwa na demencję, ale właściwa opieka, empatia, bliskość, poczucie bezpieczeństwa mogą załagodzić najtrudniejsze nawet objawy – mówi Iwona Przybyło. – Trzeba jednak wiedzieć, co się tak naprawdę kryje za atakami agresji czy lęku. Tylko umiejętne rozpoznanie przyczyny pomoże nam otoczyć osobę z demencją właściwą opieką.

Dlatego też z myślą o opiekunach seniorów z demencją, zmagających się z takimi problemami organizujemy warsztat, którego celem jest przekazanie praktycznych wskazówek i metod, które znacznie ułatwią codzienną opiekę nad osobami z demencją.

Warsztat „Prawidłowo rozumieć, skutecznie reagować – Objawy gerontopsychiatryczne u seniorów z demencją” odbędzie się 29 czerwca (piątek) w hotelu Q Plus przy ul. Wygranej 6 w Krakowie.

Iwona Przybyło była już gościem audycji „Czas pogody” w ubiegłym miesiącu. Opowiadała wówczas o wyzwaniach, jakie niesie ze sobą praca opiekuna osoby starszej, o sposobach radzenia sobie z obciążeniem i stresem w tym zawodzie, a także o Dniu Opiekuna Osób Starszych, którego inicjatorem jest nasza Akademia oraz nasz partner ATERIMA MED. Majową audycję można odsłuchać tutaj

Zapraszamy przed radioodbiorniki już w najbliższą niedzielę, 17. czerwca!