Szkolenie Akademii Opiekunów w Domu Pomocy Społecznej

16 i 17 maja Akademia Opiekunów miała przyjemność przeprowadzić szkolenia dla pracowników Domu Pomocy Społecznej im. Jana Pawła II w Krakowie.

Opiekunowie, terapeuci zajęciowi i pracownicy socjalni pracujący w domach pomocy społecznej na co dzień mają bezpośredni kontakt z podopiecznymi żyjącymi z demencją. Organizują osobom starszym czas, rozpoznają i oceniają ich stan fizyczny i psychiczny, realizują codzienny plan dnia i mają wpływ na aktywizację swoich podopiecznych. Niezwykle ważne jest zatem aktualizowanie ich wiedzy z dziedziny chorób otępiennych, a także uświadamianie, jak ważne jest ich własne zdrowie i odpowiednia profilaktyka.

Dwudniowe szkolenie pracowników krakowskiego DPS im. Jana Pawła II poprowadziła Iwona Przybyło, ekspert Akademii Opiekunów. Głównym celem szkolenia było przekazanie praktycznej wiedzy, która ułatwi codzienną opiekę nad podopiecznymi z demencją i komunikację z nimi.

Podczas szkoleń dla dwóch grup pracowników Domu Pomocy Społecznej, Iwona Przybyło przybliżyła uczestnikom zagadnienia związane m.in. z:

  • zaburzeniami psychicznymi u seniorów z chorobą Alzheimera,
  • ukrytą przemocą wobec mieszkańców domów pomocy,
  • sposobami aktywizacji seniorów z demencją,
  • zjawiskiem wypalenia zawodowego i zespołu stresu opiekuna.