Rozpoczęcie Nowego Roku to czas, w którym zwyczajowo robimy podsumowanie ostatnich miesięcy i planujemy co zmienić w naszym życiu. Jest to idealny moment, aby zadbać o to co najważniejsze- czyli o naszym zdrowiu.
Opiekunowie koncertując się na potrzebach innych, czasami zapominają o sobie samym, a nawet bagatelizują niepokojące objawy, które mogą być pierwszych sygnałem problemów zdrowotnych, czy nawet wypalenia zawodowego. Opieka nad pacjentami z chorobą Alzheimera czy innymi schorzeniami przebiegającymi z demencją są szczególnym wyzwaniem, które może zostawić ślad na naszym zdrowiu.
W trosce o Wasze zdrowie przygotowałam 10 kluczowych punktów nad którymi warto się pochylić i zastanowić, które z nich możemy wdrożyć do swojego życia (a także i osoby Podopiecznej!), aby cieszyć się lepszym samopoczuciem na co dzień.
- Higiena snu- zadbaj o odpowiednią temperaturę (około 18-20°C), miękkie oświetlenie i wygodną pościel. Jeśli masz problem z suchym powietrzem, rozważ użycie nawilżacza. Unikaj również jasnych ekranów- niebieskie światło utrudnia zasypianie. Postaraj się wyłączyć ekrany na co najmniej godzinę przed snem, a zamiast tego wybierz książkę lub relaksującą muzykę.
- Zdrowa dieta- postaw na regularne i zbilansowane posiłki. Postaraj unikać się żywności wysoko przetworzonej, a jeśli masz do wyboru smażenie lub pieczenie- wybierz piekarnik. Słodycze czy ciasta postaraj się zastąpić owocem i jogurtem- będzie to nie tylko zdrowsze rozwiązanie, ale również pozostawi Cię dłużej w poczuciu sytości. W miarę możliwości postaraj się włączyć swojego podopiecznego do gotowania- te proste czynności mogą świetnie aktywizować go w ciągu dnia.
- Nawodnienie- jeśli masz problem z przyjmowaniem zalecanej ilości płynów w ciągu dnia, dodaj do wody plasterki cytrusów lub listki mięty, które uatrakcyjnią jej smak i wygląd. Poza tym, o wiele łatwiej pije się ze szklanek o mniejszej objętości niż patrzeć na półtoralitrową butelkę wody. Przydatne mogą być również powiadomienia na telefonie lub butelki z podziałką godzinową- aby równomiernie rozłożyć nawodnienie w ciągu dnia.
- Aktywność fizyczna- znajdź aktywność, która autentycznie sprawi Ci przyjemność- jest większa szansa, że dłużej utrzymasz się w tym zdrowym nawyku. Zacznij od małych kroków- wybierz schody zamiast windy, lub wysiądź przystanek wcześniej i przejdź się na nogach. W pracy opiekuna (która charakteryzuje się wysiłkiem fizycznym) świetnie sprawdzą się proste ćwiczenia rozciągające, które dodatkowo odprężą napięte mięśnie.
- Badania profilaktyczne- nie czekaj, aż zacznie Cię coś boleć. Pamiętaj, że lepiej zapobiegać, niż leczyć i w myśl tej zasady- umów się do lekarza POZ, aby skierował Cię na podstawowe badania- pomiar ciśnienia tętniczego krwi, krwi, moczu. Co najmniej raz w roku udaj się do ginekologa lub jeśli jesteś mężczyzną- do urologa. W poniższej tabelce znajdziesz sugerowane badania, które warto wykonać w zależności od wieku i płci. Badania profilaktyczne to najlepszy prezent jaki możesz sobie dać!
- Odpoczynek- znajdź chwilę na relaks każdego dnia- czytanie książki, słuchanie muzyki, lub techniki relaksacyjne, takie jak medytacja czy ćwiczenia oddechowe. Ustal granice- nie bój się być asertywnym i naucz się odmawiać, jeśli czujesz się przeciążony/a.
- Relacje- spędzaj czas z rodziną i przyjaciółmi i dbaj o jakość tych relacji- bądź obecny w rozmowie i okazuj zainteresowanie. Inwestowanie w relacje społeczne jest najlepszą formą dbałości o zdrowie psychiczne i emocjonalne!
- Nauka nowych rzeczy- wybierz temat, który Cię zainteresuje i postaraj się poszerzać swoje umiejętności i wiedzę w tym zakresie. Jest to świetne ćwiczenie dla mózgu- budowanie rezerwy poznawczej znacząco obniża ryzyko demencji!
- Zabawy umysłowe- stymulacja mózgu jest równie ważna co aktywność fizyczna! Zamiast oglądania po raz kolejny tego samego serialu spróbuj rozwiązywać krzyżówki lub sudoku. Wzmacniaj reminiscencję- zarówno u siebie jak i u swojego Podopiecznego z demencją. Świetnie nadadzą się do tego albumy ze zdjęciami, czy muzyka z dawnych lat, która przywoła wspomnienia.
- Rytuały- wprowadź jakąś aktywność jako część codziennej rutyny- czy to poranny spacer, gimnastyka, czy wieczorna pielęgnacja skóry. Rytuały mają szczególne znaczenie w opiece nad chorymi z demencją. Dają poczucie bezpieczeństwa i minimalizują ryzyko ciężkich objawów choroby Alzheimera.