Codzienna pielęgnacja podopiecznego – o czym warto pamiętać?

Codzienna pielęgnacja podopiecznego to bardzo ważny aspekt jego życia. Składa się z wielu istotnych części, które muszą być systematycznie wdrażane każdego dnia.

Na ogół opiekun sam jest w stanie zapewnić podopiecznemu optymalną pomoc w pielęgnacji. Jednak zdarza się, że w niektórych przypadkach bywa konieczne wdrożenie opieki pielęgniarskiej (np. gdy osoba starsza zmaga się z niektórymi chorobami).

Czynności pielęgnacyjne w codzienności seniora

Tak oczywisty aspekt życia, którym jest higiena, dla osób w pełni samodzielnych nie stanowi najczęściej żadnego wyzwania. Są to czynności wykonywane automatycznie. Zmienia się to, gdy senior traci tę samodzielność – wtedy trzeba go wspomóc w utrzymaniu higieny. Jednak dalej pamiętając, że nie możemy wyręczać go w czynnościach, które wykonuje sam.

Mając to wszystko na uwadze, warto wdrożyć w codziennej opiece swoisty plan działania, który zapewni optymalny poziom pielęgnacji. Szczególnie powinniśmy zwrócić uwagę na:

  • stan włosów – konieczne jest ich mycie odpowiednimi kosmetykami dobranymi do danego typu skóry głowy oraz regularne strzyżenie (samodzielnie, jeśli potrafimy lub korzystając z usług fryzjera),
  • higienę jamy ustnej – pilnujemy, by podopieczny mył zęby lub pomagamy mu w tym (w przypadku, gdy senior na co dzień używa protezy, to dbamy także o jej czystość oraz prawidłowe dopasowanie),
  • narząd słuchu – jeśli chory korzysta z aparatu słuchowego, pilnujemy, by go zakładał (odbiór dźwięków z otoczenia ma znaczący wpływ na jego samopoczucie),
  • narząd wzroku – pamiętamy, by senior systematycznie uczęszczał na wizyty kontrolne u okulisty i nosił dobrze dobrane okulary (kontakt wzrokowy z otoczeniem ma równie duże znaczenie, co odbiór dźwięków),
  • codzienna kąpiel – jeśli osoba w podeszłym wieku porusza się samodzielnie lub z pomocą to pomagamy jej w skorzystaniu z prysznica, lub wanny, jeśli jest osobą leżącą, to proces mycia przeprowadzamy z pomocą delikatnej gąbki i miednicy z wodą,
  • paznokcie – dbamy o ich czystość oraz odpowiednią długość (zajmuje się tym rodzina lub pedikiurzystka).

Etapy wykonywania czynności higieniczno-pielęgnacyjnych

Nim przejdziemy do konkretnych czynności higienicznych, warto uprzednio przygotować do nich seniora, by czuł się komfortowo. Od czego zaczynamy?

  1. Na początek upewniamy się, czy podopieczny wyraża zgodę na pomoc w myciu/kąpieli. Wbrew pozorom jest to bardzo istotne, ponieważ wykazujemy tym szacunek do osoby starszej, a ona sama ma czas na przygotowanie się do tego procesu.
  2. Obowiązkowo staramy się o dogodne warunki przed przystąpieniem do higieny ciała tj. optymalna temperatura w pomieszczeniu, jak i wody. Jeśli myjemy osobę leżącą to tylko wtedy, gdy w pomieszczeniu nie ma nikogo więcej prócz niej i nas. Zapewniamy jej tym poczucie godności, jak i intymności.
  3. Nie rozbieramy seniora do naga, jeśli nie udaje się prosto pod prysznic lub do wanny. Przy myciu osoby niesamodzielnej i niewstającej z łóżka, traktujemy sprawę etapowo. Ściągamy ubranie z tych partii, które w danym momencie będziemy pielęgnować.

Z kolei sam proces mycia rozpoczynamy od górnych partii, a kończymy na dolnych. Ręce myjemy od pach w dół, rejony intymne – od przodu do tyłu, a nogi – od stóp do pachwin.

Możliwe, że ten etap w codziennej pracy z osobą starszą, nie będzie należał do najłatwiejszych, ponieważ tak intymna sfera życia, obnażana przed osobą z zewnątrz ma prawo wzbudzać uczucie dyskomfortu – ze strony psychicznej, jak i fizycznej.

Jednak przy pomocy jasnych komunikatów wysyłanych w stronę podopiecznych, delikatnymi prośbami, a także spokojnym tonem głosu, mamy szansę pomóc przezwyciężyć obawy i poczucie wstydu, które może im doskwierać. Najważniejsze, by do wszystkiego dochodzić metodą małych kroków, która zaowocuje optymalnie otwartą, ciepłą i pełną zaufania relacją.