Kąpiel podopiecznego- praktyczne wskazówki

Dbanie o higienę to codzienny i indywidulany rytuał każdego człowieka. Wpływa nie tylko na nasz komfort życia ale i zdrowie. Co zatem zrobić, gdy osoba żyjąca z demencją odmawia kąpieli, a codzienne czynności higieniczne stają się momentami stresującymi zarówno dla podopiecznego jak i dla jego opiekuna?

Gdy codzienne zabiegi higieniczne, zamiast przyjemności i odprężenia, stają się powodem stresu i napięcia w życiu osoby zmagającej się z demencją, to właśnie opiekun, rodzinny lub zawodowy, powinien zadbać o wprowadzenie zmian w podejściu do problemowych sytuacji. W pierwszej kolejności ważne jest ustalenie, co wzbudza niechęć podopiecznego do kąpieli. Być może to nie sama czynność mycia,  ale łazienka, w której podejmowane są czynności,  jest powodem stresu.

W takiej sytuacji, warto zwrócić uwagę na kilka czynników:

  • Temperatura. Osoby starsze inaczej odczuwają temperaturę niż ludzie młodzi. Powodem tego jest słabsze krążenie krwi w organizmie, stąd odczucie wszechogarniającego zimna. Zdejmowanie ubrania przed kąpielą może dodatkowo wzmacniać brak komfortu i uczucie chłodu. Pomocne będzie ogrzanie łazienki przed poranną lub wieczorną toaletą oraz mycie ciała partiami.
  • Ubranie. Zdjęcie ubrania to czynność związana z naszą sferą intymną. Nie wszyscy czujemy się komfortowo, gdy musimy rozebrać się przy innym dorosłym. Gdy uwzględnimy konieczność udzielenia nam pomocy w trakcie czynności higienicznych, zrozumiałym staje się uczucie skrępowania lub niechęci. By nasz podopieczny poczuł się bezpieczniej, zaproponujmy mu pozostanie w podkoszulku czy bieliźnie. Oczywiście, części ciała okryte ubraniem również muszą zostać umyte, być może jednak łatwiej będzie tak poddać się kąpieli, a następnie zmienić mokre ubranie na suche.
  • Wanna. Głębokość wanny wiąże się z wysokością jej krawędzi – im jest ona wyższa tym trudnej wejść do środka. Podniesienie nogi wysoko w górę, zgięcie jej mocno w kolanie, a także wyjście z wanny może być obciążające dla organizmu osoby starszej lub dotkniętej niepełnosprawnością. Dodatkowo może  łączyć się z bólem. Rozwiązaniem dla tego problemu może być wstawienie do wanny krzesełka lub podstawienie podestu, który ułatwi wejście i wyjście z wanny. Pamiętajmy również o montażu poręczy, które ułatwią wstawanie i siadanie oraz dadzą poczucie kontroli naszemu podopiecznemu.
  • Mydło/żel do mycia. Intensywny zapach mydła czy konsystencja żelu mogą być drażniące dla każdego z nas. W przypadku opieki nad osobą żyjącą z demencją warto zadbać o taki kosmetyk, który będzie dla niej neutralny i nie będzie wpływał na dyskomfort podczas codziennej kąpieli. Warto użyć produktu, który podopieczny stosował przez lata, do którego jest przyzwyczajony, o ile nie ma żadnych przeciwskazań do jego używania. Jeśli jednak po jakimś czasie preferencje ulegną zmianie – nie zniechęcajmy się. Demencja i życie z nią to ciągła zmiana.
  • Światło w łazience. Wydawać by się mogło, że oświetlenie łazienki to szczegół, który nie ma wpływu na wrażenia z kąpieli. Tymczasem zbyt ostre lub zbyt słabe światło w łazience może działać deprymująco lub wzbudzać lęki. Natomiast światło łagodne sprzyja wyciszeniu i zwiększa komfort codziennych zabiegów higienicznych.
  • Lustro. Musimy pamiętać, iż w przypadku osób zmagających się z demencją, nawet najzwyklejsze przedmioty mogą być powodem do niepokoju. Wyjątkowym elementem na tej liście jest lustro. Jego obecność w łazience może wpływać na niechęć do kąpieli. Osoba żyjąca z demencją najczęściej postrzega siebie jako osobę dużo młodszą: nastolatka, młodą żonę, ojca kilkuletnich dzieci. Z zaskoczeniem i strachem odkrywa w lustrze odbicie, którego nie poznaje. Jest przekonana, iż ktoś obcy wtargnął do łazienki lub podgląda ją w sytuacji intymnej. Rozwiązaniem w tej sytuacji będzie zdjęcie lustra ze ściany, jeśli to możliwe lub przykrycie go materiałem. Pozwoli to zredukować niepotrzebny stres i pozytywnie wpłynie na samopoczucie domownika zmagającego się z demencją,
  • Schematyczność. Dobrym pomysłem jest umożliwienie podopiecznemu wykonywania czynności higienicznych w taki sposób, w jaki robił to przez całe życie. Jeśli do codziennej pielęgnacji korzystał z miednicy, powinien używać jej dalej. Jeśli w jego łazience jest wanna, nie zmieniajmy jej na prysznic.  Konieczność nauki nowych rozwiązań może być bardziej problematyczna i stresująca niż stosowanie powtarzalnych wzorów.

Ważne jest, aby przed kąpielą przygotować wszystkie niezbędne akcesoria oraz świeże ubranie. Pozwoli to skrócić do niezbędnego minimum czas przebywania w łazience i wpłynie na redukcję stresu u podopiecznego. Dobrym rozwiązaniem będzie taki wybór garderoby, którą podopieczny lubi i w której czuje się dobrze. Możliwość założenia świeżego ubrania, może stanowić dodatkową zachętę do kąpieli.

Czynności higieniczne są ważnym punktem dnia dla każdego z nas, istotne jest więc, aby była to część dnia związana z przyjemnością i komfortem, a nie stresem.

 

Spodobał Ci się ten tekst? Więcej podobnych informacji znajdziesz na aterima-med.pl